Предтренировочний комплекс

Існує думка, що спортивне харчування взагалі і предтренировочные комплекси зокрема потрібні тільки професійним спортсменам і бодибилдерам – для набору величезною м'язової маси. Багато хто взагалі впевнені, що до складу таких засобів входять гормони.

Думку це пов'язано з нерозумінням того, що таке предтренировочний комплекс. Вони далеко не завжди містять навіть анаболіки. Найчастіше це необхідні нам амінокислоти і вітаміни.

Насправді використовувати предтренировочные комплекси є сенс і в тому випадку, якщо ви просто ходите в зал (або навіть займаєтеся фітнесом вдома) для того, щоб швидше прийти до своєї мети – отримати таке тіло, про який завжди мріяли. Схуднути, при бажанні позначити м'язовий рельєф, підтягти тіло і поліпшити здоров'я – все це можливо, і на це не потрібні десятиліття. Тільки трохи часу і бажання. А адаптуватися до тренувального режиму як раз і допомагають предтренировочные комплекси.

Єдиний момент – міру знати треба у всьому, включаючи тренування. Надмірне фізичне навантаження не менш шкідлива, ніж недостатня. Так що нарощувати інтенсивність тренувань потрібно в будь-якому разі поступово.

Не МОЖНА приймати предтренировочные комплекси людям, які мають якісь проблеми з центральною нервовою системою та/або з серцем.

Нижче ми з'ясуємо, які саме речовини включаються до складу комплексів, і з'ясуємо, для чого вони потрібні. Володіючи цією інформацією, ви зможете вибрати препарат, що найбільш відповідає вашим потребам.

Енергія і тонус. Збільшення витривалості

У предтренировочных комплексах завжди містяться речовини, що надають енергію і сили, що збільшують витривалість. Завдяки їм ви не тільки відчуваєте себе бадьоріше, але й можете під час тренування зробити більше. До таких речовин відносяться:

 • Кофеїн
 • Ель-карнітин
 • Вітаміни та мінерали

Найпотужніші предтренировочные комплекси практично завжди містять кофеїн. Якщо ви вибираєте предтренировочний комплекс для бігу або інший аеробного навантаження, рекомендую віддавати перевагу тим складам, які містять карнітин.

Жиросжигание

Жиросжигание – зазвичай одна з найцікавіших функцій для жінок і всіх, хто тренується «для себе», не будучи професійним спортсменів. До жироспалювачі відносяться:

 • Ель-карнітин
 • Кофеїн
 • Кон'юговані лінолева кислота (CLA)
 • Екстракти зеленого чаю, кави, імбиру, куркуми (куркумін), чорного перцю (биоперин) і т. п.

Анаболічний ефект

Анаболічні процеси – це процеси побудови м'язів. Анаболіки – речовини, які цьому сприяють. Це, мабуть, найбільш спірні для не-спортсменів речовини в складі таких препаратів (особливо для жінок).

Скажу лише, що деяка кількість м'язової маси необхідно і жінок теж. Адже ми худнемо для того щоб бути красивими, вірно? М'язи грудного пояса дозволяють підняти груди. Підкачані сідниці – це красиво і сексуально. Сідниці такого ж об'єму, але «жирові» — це безформна маса з целюлітом.

У великих кількостях вітамінний в предтрениках зазвичай не містяться. Для цього п'ють окремі спеціалізовані добавки.

До анаболіків можна віднести:

 • Креатин
 • Таурин
 • Ель-цитрулін
 • NAC (N-ацетил-цистеїн)

Антикатаболический ефект

Катаболічні процеси – це руйнування м'язової маси. Це може відбуватися із-за неправильного розподілу навантажень, перетренованості. При дієти і голодуванні теж в першу чергу руйнується саме м'язова маса.

Думаєте, це важливо тільки для чоловіків? А ось і неправда!

Дійсно, могло б здатися, що при схудненні це не так вже й погано – обсяги і кілограми все одно йдуть, яка різниця, як! Скажу більше: м'язи важать більше жиру, тому, коли ви втрачаєте м'язову масу, загальна вага знижується швидше, ніж при втраті жирової.

Але! Є величезна жирне «але».

По-перше, красивого схуднення без м'язів не вийде. Шкіра валиться складками, ви різко додасте візуально кілька років. Ні про яке тонусі в цьому випадку говорити не доводиться.

І по-друге – на власну підтримку в поточному стані м'язи вимагають набагато більше енергії (калорій), ніж той же жир. Тобто вони спалюють з'їдені калорії, навіть коли ви відпочиваєте!

Це працює і у зворотний бік. Якщо у вас немає нормального м'язового каркаса (або ви з ним розправилися в процесі схуднення), то після схуднення ви моментально наберете вагу заново, причому на цей раз – виключно за рахунок жирової маси.

В першу чергу до антикатаболічним компонентів відносяться BCAA, або амінокислоти з розгалуженим ланцюгом. До речі, бэцеашки ще і сприяють більш швидкому відновленню після тренування. Це особливо актуально для тих, хто тільки входить у тренувальний процес і мучиться болями в м'язах на ранок після навантажень.

У цю ж групу входять і деякі інші амінокислоти і протеїни.

Предтренировочные комплекси для жінок і чоловіків

Взагалі я не прихильниця поділу предтренировочных комплексів на «жіночі» і «чоловічі». На відміну від мультивітамінів, в яких такий розподіл багато в чому об'єктивно обґрунтовано, для предтреников частіше – просто маркетинговий хід. Банку оформляється в рожевому кольорі, препарат називається «для жінок» — і він різко стає чомусь дорожче, хоча діючі речовини в ньому ті ж самі.

Тим не менш, іноді в таких комплексах сенс все ж є. Наприклад, у них може бути знижений вміст анаболічних компонентів і збільшена концентрація жиросжигающих. Однак різниця пропопорций зазвичай не так вже велика.

Я купую «предтренировочные комплекси для дівчат» у тих випадках, коли на них йдуть знижки. У всіх інших ситуаціях – не бачу сенсу переплачувати за етикетку.

У таблиці нижче наведені популярні предтренировочные комплекси з зазначенням діючих речовин по групах.

Я зазвичай п'ю половинну дозу (1/2 від рекомендованої виробником дози) предтренировочного комплексу за півгодини до заняття. Мені цього вистачає, щоб отримати достатньо енергії для тренування. Яка дозування підійде вам – дивіться за своїми відчуттями. Єдине, що важливо, — не перевищувати дозу, рекомендовану виробником. Пам'ятайте, що у складі комплексів зазвичай містяться стимулятори. У невеликих дозах вони дадуть вам енергію, а в підвищених – зроблять велике навантаження на серце, і в цьому випадку перед тренуванням комплекс принесе тільки шкоду. Бажано перед тим, як приймати перед тренуванням комплекс, переконатися у відсутності протипоказань.

Що стосується смаків, то я, чесно кажучи, не бачу між ними великої різниці. Якщо, скажімо, протеїн буває справді смачним, то все предтреники, як правило, – нудотно-солодкі, іноді з невеликою кислинкою або гірчинкою. Не дуже смачно, але і не огидно. У всякому разі, орієнтуватися на смак я б не стала.

Серед предтренировочных комплексів на Айхербе» в рейтингу популярності лідирують амінокислоти від Optimum Nutrition. Але найкращий предтренировочний комплекс для вас – той, який містить відповідні вам інгредієнти, відгуки не завжди можуть дати про них повне уявлення.

Особливо рекомендую звернути увагу на комплекс EVLution Nutrition (якщо, звичайно, немає мети наростити м'язову масу)– він не містить стимуляторів і анаболіків. За інгредієнтами – це жиросжигание, енергія плюс придушення апетиту. Такий ідеальний спортивний комплекс для не-спортсменів.

Препарат Спалювання жиру, енергія М'язи, витривалість Інші активні речовини Доступні смаки
ALLMAX Nutrition, IMPACT Igniter, предтренировочний комплекс L-карнітин, L-тартрат, кофеїн, екстракт кориці, биоперин L-Citrulline Malate, Агматинсульфат, Таурин, NAC, Бета-аланін Кальцій, порошок кокоса, міцелій грибів Лохина
Optimum Nutrition, Енергія основних амінокислот Кофеїн, екстракт зеленої кави, екстракт зеленого чаю Комплекс амінокислот Кавун, персиковий лимонад, зелене яблуко, полуниця та ін
MusclePharm, Натиск: енергія + сила Кофеїн, ель-карнітин Креатин, бетаїн, бета-аланін, гліцин, таурин Вітаміни С, Е, В12 Кавун, фруктовий пунш, полуниця, яблуко, блакитна малина
EVLution Nutrition, LeanMode CLA (кон'юговані лінолева кислота), ель-карнітин, екстракти зеленого кави та чаю гарцинія камбоджійська Рожевий лимонад, персиковий чай, виногад, фруктовий пунш
ALLMAX Nutrition, AMINOCUTS (ACUTS), Weight-Loss BCAA (CLA + Taurine + Green Coffee) CLA (кон'юговані лінолева кислота), кофеїн, зелений кава Комплекс амінокислот+BCAA Кальцій Піна колада, кавун, виноград, лимонад, блакитна малина, мартіні
NLA for Her, Uplift, Енергія для тренування Кофеїн, карнітин, інозит, холін, екстракт виноградної кісточки Комплекс амінокислот Ніацин, вітаміни В6, В12, DMAE (омолоджуючий компонент), екстракт барвінку Малиновий лимонад

Читай також: